امروز : پنج‌شنبه 7 ارديبهشت 1396 / Thursday 27 April 2017
 

کد خبر: 72257 این صفحه را به اشتراک بگذارید تاریخ انتشار : 1395/10/20 07:32:14
 مسافرکشی، مرهم درد جوانان برازجانی گزارش اجتماعی؛

مسافرکشی، مرهم درد جوانان برازجانی

در شهر برازجان به دلیل نبود موقعیت شغلی در جامعه جوانان زیادی دل به جاده و مسارکشی در خیابان های برازجان کرده اند.

به گزارش "ناصرون " نرخ بیکاری در کشور ما روبه رشد می باشد و در خانواده ها تعداد زیادی از جوانانی هستند که در یافتن شغل مناسب در جامعه روز خود را به شب سپری می کنند و تا در برابر غول بیکاری شکست نخورند.

امروز برای راه اندازی یک شغل در جامعه نیاز به پول دارد ولی بعضی از افراد بخصوص قشر جوان برای این پول یا باید از بانک های با وام های کمرشکن تسهیلات بگیرند یا ارثی را در زندگی داشته باشند تا بتوان امرار معاش و یک شغل راه بیاندازند.

مسافر کشی و کار کردن در آژانس های مسافربری شهری یکی از رایج ترین شغل ها در شهرستان دشتستان و شهر برازجان است که با کم ترین هزینه یک ماشین پراید به عنوان ارزان ترین خورودی سواری و با کیفیت پایین خریداری می کنند و صبح خود را به تاریکی شب می رسانند.

بیکاری، فراغت از تحصیل و پیدا نکردن شغلی متناسب و فشار زندگی ذهن خیلی از افراد را به سمت مسافرکشی می‌برد و  این دلایل باعث شده است در هر مسیر و خیابانی در سطح شهر تعداد ماشین‌های مسافرکش از خود مسافران هم بیشتر باشد و این شغل پر دغدغه به یک شغل رقابتی تبدیل شود.

هرچند استان بوشهر به عنوان پایتخت انرژی کشور موقعیت شغلی های زیادی را دارد ولی بازهم درصد بسیار زیادی از جوانان جامعه استان بوشهر و شهرستان دشتستان بیکار هستند.

یکی راننده جوان مسافر کش در گفتگو با خبرنگار ناصرون اظهار داشت: بنده لیسانس مکانیک هستم و در حال حاضر 2 سال است که در شهر برازجان مسافر کشی می کنم و خرج زندگی خانواده ام را در می آورم.

این سرپرست خانواده اضافه کرد: از وقتی که لیسانسم را گرفتم به در استخدام های دولتی از شرکت ها و پتروشیمی های زیادی شرکت کردم و قبول می شدم ولی سرانجام در مراحل بعدی به هر دلایل باورنکردنی رد می شدم.

این جوان خاطرنشان شد: الان سه تا از دوستانم هستند که بعد گرفتن لیسانس خود مشغول مسافر کشی هستند و امرار معاش زندگی خود را تهیه می کنند.

یکی دیگر از رانندگان خطی بیان داشت: بنده کارمند هستم و مجبورم بعد از ظهرها چند سرویس از برازجان به بوشهر یا گناوه ببرم که روزانه حداقل 30 هزار تومانی داشته باشم و اگر در غیر این صورت باشد در خرج زندگی ام دچار مشکل می شوم.

این فرد 49 ساله یادآور شد: وقتی در طول روز جوانانی را می بینم که در سن جوانی فرمان ماشین را در دست گرفته اند خیلی غصه می خورم، ما لااقل عکری را سپری کرده ایم و در چند سال اخیر مجبور به مسافرکشی شده ایم ولی این جوانان باید از سنین جوانی این کار پرخطر را در پیش گیرند.

این شهروند افزود: واقعا سخت است که فردی ماهانه بالای 200 میلیون تومان حقوق می گیرد ولی من راننده باید برای درآمد ماهانه 2 میلیون در طول شبانه روز کمتر از  5 ساعت با خانواده باشم و این انصاف نیست در تابستان برازجان 2 میلیون در هوای خوب پایتخت 200میلیون.
یکی دیگر از راننده شخصی  اظهار داشت: از بیکاری و نبود شغل در برازجان ماشین گرفتم تا بتوانم امورات زندگی خانواده ام را با مسافر کسی بگذرانم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر چاره ای جز مسافر کشی ندارم چون کار دیگه ای نیست، افزود: در یک شرکت کار می کردم که چند نفرمان را اخراج کرد و من هم بخاطر اینکه شرمنده خانواده نشوم با قرض و وام یک ماشین خریدم.

این جوان که خواست نامش گفته نشود با اشاره به اینکه کسی به فکر جوانان نیست، تصریح کرد: بیشتر بیمارستان ها، بانک ها و ادارات دولتی از بازنشسته ها استفاده می کنند در صورتی که خیلی از جوانان بیکار هستند و مجبور اند مسافر کشی کنند.

یکی دیگر از همین راننده های ماشین های شخصی که سنی حدود 23 ساله دارد، گفت: از مسئولین درخواست دارم که فکری به حال اشتغال جوانان بکنند تا مجبور نباشیم مسافر کشی کنیم.

وی عنوان کرد: با این تورم، گرانی و بیکاری زندگی برای جوانان امروزی خیلی دشوار شده است.

وی افزود: 3 سال است ازدواج کرده ام و در حال حاضر  مستاجر هستم و داری 1 فرزند هستم که هزینه ماهیانه زندگی خیلی بهم فشار آورده است ولی خدا را شکر می کنم که دلخوشی دارم.

انتهای پیام/.

 

تبلیغات
بیکار | 20 دى 1395 15:05:33 | ارسال پاسخ
0
0
ها ولا  
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
 
   
تمام حقوق مادی و معنوی محفوظ است پست الکترونیک : info [@] naseron.ir